השווה רישומים

סיכום שנה ותחזית לשנה הבאה/ אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין לשעבר

סיכום שנה ותחזית לשנה הבאה/ אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין לשעבר

מהן המגמות המרכזיות שראית בשנה החולפת (מבחינת רמות מחירים,נפח עסקאות, סוגי העסקאות וכדומה)?

ראשית חשוב לחלק את השנה לשניים, 3 חודשים ראשונים ו-9 חודשי קורונה לערך. שנית, כולנו כבר שכחנו אבל כל השנה האחרונה אופיינה בהעדר יציבות פוליטית, שבתורה השפיעה הן על הוודאות וחשוב מכך, על ביצועי משרדי הממשלה שנפגעו בצורה דרמטית, בלי קשר למשבר הבריאותי. וכך, בשלושת חודשי השנה הראשונים, ראינו המשך התחזקות שוק הנדל״ן למרות הכל וזאת, הן בשל חסינות המשק והן בשל הבנה בציבור שהממשלה התייאשה מטיפול במשבר הנדל״ן ומשכה ידיה ממנו. קטר הנדל״ן אמנם המשיך למשוך בכל הכוח, מאחר וכבר היה בנסיעה, אבל זה לא הספיק לביקושים שהתעוררו כתוצאה מההבנה הזו. ואז הגיעה הקורונה, בתחילת ינואר בטיפטופים בדיווחי החדשות ולאט לאט השתלטה על חיינו. כאן כבר נחלק הציבור לשניים. אלה שחיפשו למכור ולממש רווחים ומולם אלה שחיכו להזדמנות השקעה וראו, בעיניים כלות, את המחירים רק מתרוממים בשנים האחרונות. המצב הזה שנוצר, יצר איזון בשוק. המחירים חזרו לדשדש, במחזור עסקאות נמוך בכ- 40% בממוצע וכשבערים מסוימות דירות קטנות מושלות בכיפה ובערים אחרות דווקא דירות קטנות מוזלות לדוגמא. ככלל, השוק בשנה החולפת הבין שהוא מצוי בחוסר וודאות משווע. מחד, קורונה, אבטלה ומיתון ומאידך, הקטנת היצעים, כוח אדם וחומרי גלם, צפי לעליית יהדות התפוצות לארץ וממשלה, שגם אם תרצה לעזור, יקשה עליה מאוד.

מה לדעתך יהיה המגמות המרכזיות בשנה החדשה?

בשנה הקרובה השוק ימשיך לפעול, לצערי, תחת משבר הקורונה. וזה אומר התנהלות זהירה וצמודה לקצב התחלואה, מידת ההצלחה בהתמודדות עם המחלה ומידת התקדמות הפתרונות ארוכי הטווח. המשמעות היא עוד לפחות חצי שנה של אי וודאות, עם פעילות בהיקף נמוך יחסית ויותר הזדמנויות שיווצרו כתוצאה מהבשלת תהליכים של מימוש נדל״ן באופן מאולץ על ידי אנשים/גופים שנקלעו לקשיים.
מה יקרה לאחר מכן, תלוי כאמור בפתרונות אבל ניתן לומר בוודאות שאם ננצח את המגיפה, ניצחון עולמי הכוונה, אזי קטר הנדל״ן ישוב למשוך במלוא הכוח ויחד עם הצמיחה במשק נראה גם עליות מחירים בשוק. במידה וההצלחה תבושש לבוא, מגמת הירידות תתחזק, יחד עם המיתון שכולנו נחווה בכל תחומי החיים. הימור אמרנו? אני מאמין בחלופה הראשונה יותר.

מה ההמלצות שלך למשקיעי הנדל״ן לקראת השנה החדשה?

ההמלצה שלי למשקיעי הנדל״ן לשנה הקרובה היא לפקוח עיניים ולהיות עירניים. לזכור שלא משנה מה יקרה, אנשים תמיד יזדקקו למקום לישון, לקנות ולעבוד. האתגר הוא למצוא את המקומות הללו, שעליהם לא יוותרו בשום מצב ובשום תסריט. שנה טובה ובהצלחה לכולנו.

פוסטים קשורים

Webroot Review — What You Need to Know

A Webroot review is crucial if you're considering purchasing this protection software. This...

המשך לקרוא

Some great benefits of Norton Anti-virus

Norton AntiVirus is a popular anti-virus product from Norton family of computer secureness...

המשך לקרוא

How Does Antivirus Computer software Work?

Antivirus software is one of the most well-liked types of software today. Their main function is...

המשך לקרוא

הצטרף לדיון