השווה רישומים

סיכום שנה ותחזית לשנה הבאה/ דניאלה פז ארז, בעלים ומנכ"לית של חברת ייעוץ הנדל"ן פז כלכלה והנדסה

סיכום שנה ותחזית לשנה הבאה/ דניאלה פז ארז, בעלים ומנכ"לית של חברת ייעוץ הנדל"ן פז כלכלה והנדסה

דניאלה פז ארז, מנכ"לית ומייסדת חברת פז כלכלה והנדסה מציינת כי כאשר מסכמים את השנה, שהייתה שנה יוצאת דופן מכל הבחינות, יש להפריד בין שוק המגורים ובין שוק הנדל"ן המניב.

שוק הבנייה למגורים בישראל הוכיח את יציבותו כאשר גם משבר בסדר גודל של משבר הקורונה לא שינה את המגמה של השנים האחרונות. הביקושים לדירות בעיקר באזורי הביקוש נמשכים, המחירים, למעט ירידה קלה בחודשי הסגר, ממשיכים לעלות עלייה מתונה.

אמנם בחודשים מרץ אפריל ומחצית מאי היתה עצירה בעסקאות לרכישת דירות, אבל עצירה זאת     הייתה עצירה זמנית שנבעה הן מהמגבלות הפיזיות וסגירת משרדי המכירות והן בשל חוסר הודאות. אולם מאז מחצית חודש מאי אנו עדים להתאוששות בעסקאות לרכישת דירות חדשות ולנטילת משכנתאות, כאשר היקף העסקאות החודשי נותר גבוה, תוך תנודתיות הנובעת בין היתר מהשפעת המתנה לשינוי שיעור מס הרכישה.

במקביל התחלות הבנייה נמצאות במגמת ירידה. על מנת לעמוד בביקושים יש לבנות כ- 55,000 יחידות דיור בשנה, אולם בשנים האחרונות היעד לא הושג וההשפעה של משבר הקורונה תבוא להערכתי בירידה נוספת בהתחלות הבניה בחודשים הקרובים ולכן את שנת 2020 נסיים עם כ- 45,000 התחלות בניה. גם כאשר מסתכלים על השנה הבאה, התחזית לא מעודדת שכן לצד הקורונה יש לזכור שתמ"א 38 עומדת לפוג ואילו תוכניות של התחדשות עירונית נמשכות זמן רב עד למימושן.

בשוק הנדל"ן למגורים יש גם להפריד בין מרכז לפריפריה. תוכניתו של ליצמן מדברת על המשך בנייה לזכאים על קרקעות מדינה באזורים בהן מחיר הדירה לא עולה על כ- 2.6 מיליון ₪. תוכנית זו מטיבה עם הזכאים בעיקר בפריפריה אך אינה נותנת מענה לביקושים בשוק החופשי באיזורי הביקוש ולכן להערכתי באיזורי הביקוש המחירים ימשיכו לעלות. בפריפריה, בה יש רגישות גבוהה יותר למשבר הכלכלי עקב הקורונה ושבה גם נוצר מלאי גדול יותר של דירות בשנים האחרונות  במסגרת מחיר למשתכן ודירות לשוק החופשי ייתכן והמגמה תהייה שונה.

 

תחום המשרדים והמסחר

בענף הנדל"ן המניב השפעת הקורונה מהותית יותר. בשוק המשרדים אני מעריכה שנראה ירידת מחירים בטווח הרחוק. נכון להיום עוד לא ניכרת ירידה משמעותית במחירים ובשערוכי הנכסים כי מדובר בהליכים שלוקחים זמן .אני מעריכה שבשלב הראשון נראה ירידה בביקושים, ירידה בשיעורי התפוסה של שטחי המשרדים וניצנים של ירידת מחירים מקומית כתוצאה מעסקאות באילוץ. בהמשך ככל ששיעורי התפוסה ירדו והיצע השטחים הפנויים יעלה בהתאם, לא יהיה מנוס מהשלכה על ירידה במחירי הנכסים המניבים למשרדים. למצב המשק ולירידה בפעילות העסקית השפעה שתחזק מגמה זו.

בתחום המסחר, מלבד השפעות המיתון וסגירת העסקים כתוצאה מהמשבר הכלכלי, הרי שיש השפעה לגידול ברכישות און ליין. בעקבות הקורונה, קהלים רבים שלא ביצעו קודם רכישות און ליין, שינו את הרגלי הצריכה וזה עלול להשפיע על כל השוק שיאלץ להתאים את עצמו להרגלי הצריכה החדשים.

כל עוד המשק מצוי במיתון ופעילות עסקית נמוכה, יש להניח שמגמות אילו ימשכו וישליכו על הכדאיות הנמוכה בהשקעה בנכסים מניבים למשרדים ומסחר בטווח הקצר.

 

ההמלצה למשקיעי נדלן – לרכוש דירות באזורי ביקוש, אמנם התשואה החודשית משכירות אינה גבוהה, אך קיים צפי ליציבות במחירים ואף לעליית ערך.

בתחום המסחר והמשרדים, מומלץ בעיקר למי שמעוניין בהשקעה לטווח ארוך, כאשר יש לבחור היטב את המיקום של הנכסים בסמיכות למערכות להסעת המונים כמו הקוים העתידיים של הרכבת הקלה והמטרו.

 

פוסטים קשורים

סקירת השתנות מחירי דירות ברבעון הרביעי של שנת 2020/ אוהד דנוס

כללי ברבעון הרביעי של שנת 2020 נצפתה עליה בשיעור של...

המשך לקרוא

הקורונה לא פסחה על עשירי ישראל: צניחה של 32% בעסקאות היוקרה ב-2020

מחקר מיוחד של שמאי המקרקעין שמוליק כהן: ת"א, ירושלים...

המשך לקרוא

סקירת השתנות מחירי דירות ברבעון השלישי של שנת 2020/ אוהד דנוס, שמאי מקרקעין

א. כללי ברבעון השלישי של שנת 2020 נצפתה ירידה בשיעור של...

המשך לקרוא

הצטרף לדיון