השווה רישומים

סיכום שנה ותחזית לשנה הבאה/ נחמה בוגין, שמאית מקרקעין

סיכום שנה ותחזית לשנה הבאה/ נחמה בוגין, שמאית מקרקעין

– מהן המגמות המרכזיות שראית בשנה החולפת (מבחינת רמות מחירים, נפח עסקאות, סוגי העסקאות וכדומה)

קשה לאפיין את השנה הכוללת שכן היא היתה מחולקת לתתי תקופות – תחילת השנה, בטרם פרוץ הקורונה לחיינו, כללו חודשים סטנדרטיים שבהם המכירות היו טובות ובסכומים גבוהים. המעבר לתקופת הסגר הכניס את המשק להלם ועצר כמעט לחלוטין את הפעילות במשרדי המכירות. החל מיום העצמאות והיציאה מהסגר נרשמה התאוששות, המשק חזר לפעילות הדרגתית, משרדי המכירות חזרו לעבוד.

אין ספק שתחום המשרדים והנדל"ן המניב נפגע באופן המשמעותי ביותר, אחריו תחום המסחר שרושם גם הוא פגיעה.

מה לדעתך יהיה המגמות המרכזיות בשנה החדשה?

הקורונה היא ברבור שחור שמשנה שווקים רבים, ולכן כל ניסיון לצפות את העתיד צריך להיעשות בזהירות מרבית. נראה משקיעים ממולחים מחפשים מציאות ורכישות במחירים נמוכים. לצערי נראה עלייה בחדלות פירעון של חברות ופשיטות רגל של גורמים פרטיים, דבר שיוביל לעלייה במימושים, פירוקי שותפויות וכיוצ"ב. אם בשנים האחרונות ובתקופת הגלובליזציה בכלל נראה כי אין גבולות בין מדינות בכל הנוגע לכסף ולהשקעות, התקופה הנוכחית נראה חזרה כלשהי להשקעה בישראל ובמטרות ויוזמות שקרובות לעין וללב.

חוסר הוודאות עדיין משפיע על הציבור, אבל בסה"כ אני לא צופה פגיעה בשוק המגורים, בנוסף קיימות מגמות חדשות של חזרת משקיעים מהארץ ומחול, מעבר של משקיעים מהבורסה לשוק הנדלן, ועוד. כל זה יחד עם מחסור בהיצע, שגדל בעקבות המשבר, ימנעו ירידה במחירי הנדלן למגורים

בתחום המגורים נמשיך לראות ביקוש, הן ברכישה והן בשכירות. על אף המעבר לעבודה מהבית אנחנו עדיין לא רואים ירידה במרכזי הערים היקרות, אלא המשך הפגנת חוזק גדול.

מה ההמלצות שלך למשקיעי הנדל״ן לקראת השנה החדשה?

אין לי אלא לחזור לדבריו של המשקיע האגדי וורן באפט, שהמליץ לא לרכוש מניה שלא היית מחזיק בה במשך עשר שנים. אמנם השקעה במניות שונה מאוד מהשקעה בדירות, ועדיין מה שישפיע וימשיך להשפיע על שווי הנכס הם אותם קריטריונים ארוכי טווח כאשר המיקום הוא הראשון במעלה.

 

ייתכן וזה הזמן לחפש מציאות ונכסים במחירים טובים, ובעיקר באזורים שבהם יש פוטנציאל השבחה בטווח הארוך, כגון מתחמי פינוי בינוי.

 

 

 

פוסטים קשורים

סקירת השתנות מחירי דירות ברבעון הרביעי של שנת 2020/ אוהד דנוס

כללי ברבעון הרביעי של שנת 2020 נצפתה עליה בשיעור של...

המשך לקרוא

הקורונה לא פסחה על עשירי ישראל: צניחה של 32% בעסקאות היוקרה ב-2020

מחקר מיוחד של שמאי המקרקעין שמוליק כהן: ת"א, ירושלים...

המשך לקרוא

סקירת השתנות מחירי דירות ברבעון השלישי של שנת 2020/ אוהד דנוס, שמאי מקרקעין

א. כללי ברבעון השלישי של שנת 2020 נצפתה ירידה בשיעור של...

המשך לקרוא

הצטרף לדיון